Hoşgeldiniz  

BEYCİK ORMANINDA CUMARTESİ KESİME BAŞLANDI!

Deniz Porsuk | 09 Ocak 2021 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

BEYCİK ORMANINDA CUMARTESİ KESİME BAŞLANDI!


Beyciklilerin içerdiği afet ve hayati tehlike riskinden ötürü mahkemeye verdiği ve Orman Genel Müdürlüğü’nün savunması beklenen orman traşlamasında kesime başlandı! Üçüncü kez sokağa çıkma yasağında gelen kesimcilere bu kez alanda Jandarma da eşlik ediyordu. Basın eşliğinde alana çıkan ve açıklama yapan Beyciklilerin açıklamadan sonra alandan ayrılması istendi. Beycikli davacılar ve destekçileri Ormanımızı Yalnız Bırakmıyoruz diyerek 63 gündür ormanda nöbet tutuyor ve bölgedeki tehlikelere dikkat çekmek için Beycik Senirkent Olmasın! Kampanyasını yürütüyorlardı. En son cuma günü çevre köylerden kendilerine haber verildiğini, kesimcilerin civar köylerdeki kesimleri bitirdiğinde Beycik’e geleceklerinin söylendiğini sosyal medyalarından paylaşan Beycikliler, yine bir sokağa çıkma yasağında kesime gelinmesinin rahatsızlığını yaşıyor. Sokağa çıkma yasağında gelinmesinin tüm toplumsal itiraz reflekslerine sekte vurduğunu belirten yurttaşlar mahkeme sonuçlanıncaya dek kesimin yapılmamasını istiyor. Bölgede art arda iki hafta sonu kesim başlatıldığını belirten yurttaşlar, davanın bittiği söylentisinin yayılmasından da şikayetçi. Geçen hafta kesim bölgesinde avukatlarını ilgilerle telefonda görüştüren dava sahipleri, Orman Genel Müdürlüğü’nün savunmasının beklendiğini ve bu esnada kesime gelindiğini vurguluyor.

 

Beycik Ormanı’nda kesilmesi planlanan 21 hektarlık alanda 3 sel deresi birleşiyor. Bunların bir tanesi köye doğru iniyor. Kesilecek ormanın bu sel dereleri karşısındaki tek fiziki koruma olduğunu belirten Beycikliler iklim krizinin etkileriyle bölgenin Senirkent benzeri bir facia yaşamasından korktuklarını belirtiyorlar. Beycik Ormanında kesimin ardından ormanın eski koruyucu dolgunluğuna gelmesinin en ideal koşullarda 60 ila 70 süreceğini belirten Beycikliler bu sürede Beycik’in bir anlamda korunmasız kalacağını ifade ediyorlar. Son haftalarda Batı Akdeniz bölgesinde yaşanan yoğun yağış ve sellerde bölgelerinin nasıl etkilendiğini paylaşan Beycikliler tüm yetkilileri mahkeme sonuçlanana dek bu kesimi durdurmaya çağırıyor.

Dava sözcüsü Zeynep Demirsü “Kesime başlanmıştır ancak itirazlarımız sürecektir. Orman idaresinin, hukuki sürecin tamamlanmasına olanak tanımasını talep ediyoruz. Can korkusu ile dava açtık. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar bu kesim yapılmasın diyor.”

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle