Hoşgeldiniz  

2020 Felaketler Yılı Oldu! Ya 2021 ….?

Deniz Porsuk | 31 Aralık 2020 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

2020 Felaketler Yılı Oldu! Ya 2021 ….?

Kemer için ayrı bir felaketti ama Kemer konusuna girmek istemediğim bir yazıyı kaleme almak istiyorum
Bu kadar fazla felaket ve acı insanlık için biraz ağır geldi

Ve geldik 2020 yılının son   gününe ….

Acısıyla tatlısıyla koskoca bir yılı yaşadık ve geride bırakıyoruz.

2020 yılına girerken herkes gibi bende umut dolu bir yıl olur diye dua etmiştim.

Ne yazık ki büyük umutlarla girdiğimiz 2020 yılı bir balon gibi yüzümüze patladı ve hepimizi sudan çıkmış balığa döndürdü. İnsanların 2020’den ortak beklentisi herşeyin daha iyi olmasıydı. Ama olmadı global düzeyde kimseye umduklarını vermedi.

Daha ilk ayında hayal kırıklığı yaşayacağımıza dair belirtiler başladı ve devam etti. Ne büyük acılarla gelebildik yılın bu son ayına. Bu son günlere.
Ne yılmış ama…

Her yıl sonunda adettendir, o yılın muhasebesini yapmak..
Özellikle de o yılın olumlu gelişmelerini hatırlamak isteriz geleceğe umutla bakabilmek için. Ancak bu yıl tüm felaketler üst üste geldi ve 2020 tüm dünya için hafızalarda oldukça karanlık bir yer edindi. Hiç tahmin edemediğimiz bir sürü olay yaşadık ve 2020 hepimiz için çok zor bir yıl oldu. Doğal afetler , ekonomik dalgalanmalar, salgın hastalıklar ve yoğun sıkıntılarla başlayan 2020 politik, ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan hayli zor geçti. Dünyayı saran koronavirüs ise tüm hayatı olumsuz etkiledi. Korkuyla çaresizlikle tüm dünya koronavirüse teslim oldu. Koranavirüs ne zaman nasıl biter şu ana kadar da tam bir bilen yok.

Neler oldu 2020’de kısaca hafızalarımızı tazeleyelim.

22 Ocak’ta Manisa’nın Aksihar ilçesinde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki ilk depremin ardından kent günlerce sallanmaya devam etti.

24 Ocak akşamı Türkiye bir kez daha deprem gerçeğiyle yüzleşti. Elazığ ve Malatya 6,5 şiddetindeki depremle sarsıldı.41 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Pegasus uçağı Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yaparken pistten çıktı, uçak üç parçaya bölündü. Kazada 3 kişi hayatını kaybetti,180 kişi yaralandı.

Van Bahçesaray’da çığ felaketi yaşandı. Peş peşe düşen çığ insanların ölümüne sebep oldu. 11 asker, 9 korucu, 2 itfaiye erinin aralarında bulunduğu 41 kişi hayatını kaybetti.

Suriye İdlib’de askerlerimize yönelik hain saldırılar sonucunda gencecik evlatlarımızı yitirdik. Saldırıda, 7 asker ve bir sivil personel şehit oldu.

Türkiye, mültecilerin Avrupa ülkelerine geçişini serbest bıraktığını belirtti. Başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerine geçmek isteyen mülteciler sınır kapılarında sert müdahalelerle karşılaştı.Sınır kapılarında yığılan mülteciler insanlık dıramlarına sebep oldu.

Pandemi döneminde kadın cinayetleri tablosu daha da kötüleşti.

2020 yılındaki en büyük felaket ise hiç kuşkusuz pandemi olarak ilan edilen koronavirüs hastalığı oldu.
Tüm dünyayı sarsan hiç beklemediğimiz koronavirüs salgınıyla karşı karşıya geldik. Mart ayında Covid 19 ülkemize giriş yaptı. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’nün artık pandemik seviyede olduğunu belirttiği koronavirüs ülkemizin ve dünyanın dengesini bozdu. Sosyal hayat, ticari hayat tamamıyla korona virüse teslim oldu. Korana virüsü nedir, ne değildir diye tam tartışırken, dünya aniden karışıverdi. Maskesiz ve dezenfektansız bir hayat yaşamak neredeyse imkansız hale geldi. Sosyal mesafeli ve evde kalmalı günler başladı. Okullar kapandı, işyerleri kapandı.2020 yılında yaşanan bu olaylar insanların yaşam kalitesini düşürdü ve insanları endişelendirdi. Sürecin sonucunu hepimiz merakla bekliyoruz.

Kayseri’de sel felaketi, Bingöl Karlıova depremi, İstanbul dolu felaketi, Giresun’da sel felaketi, Ankara kum fırtınası, Hatay yangını derken 30 Ekim’de Ege ve Marmara Bölgesi’nde geniş bir alanda hissedilen çok şiddetli bir deprem meydana geldi. Milletçe depremi tekrar hatırladık. İzmir’deki depremde 114 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplamda 1000 civarında vatandaşımız yaralandı.

2020 felaketler yılı oldu. Hepimizi derinden yaraladı. Depremler, yangınlar, seller, yıkımlar, koronavirüs ve daha nice badireler kabus gibi çöktü. Bu olaylar neticesinde yitirilen nice canlar oldu. Allah’tan gelene razı olmak ve isyan etmemek gerek ama bu kadar fazla felaket ve acı insanlık için biraz ağır geldi. Tüm bu yaşananlar hepimize özgür hayatın ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. Sonuçta 2020’nin getirdiği yeni normali kabul etmek zorunda kalacağız. İnsanlığın küçücük bir virüs karşısında düştüğü çaresizliği tekrar tekrar düşüneceğiz.
Ancak yaşadıklarımızdan da bir çok ders çıkarmış olacağız. Allah beterinden saklasın..
Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hastalara acil şifalar diliyor, tüm sağlık çalışanlarımıza üstün gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Unutmadan geçmek istemiyorum.

Kemere ve Kemerin siyasetinin hakkında yazılarım ve AYIŞIĞI GAZETESİ her şeye inat yazmaya çıkmaya devam edecek. Benim hakkımdan geldik diyen aveneler 2021 de sizi ayrıca öpeçeğim merak etmeyin takipde kalın KEMERDE ne yaşanıyorsa bizden öğrenin…

kemerhaber

www.kemerhaber.com

Ayışığı nın tüm karanlıkları aydınlatması dileyiğle

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle