Hoşgeldiniz  

Ölen atı bırakıp kaçan faytoncuya ağır ceza

Deniz Porsuk | 03 Ağustos 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Ölen atı bırakıp kaçan faytoncuya ağır ceza

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde faytona koşulan atın aşırı sıcak ve susuzluktan çatlayarak ölmesine neden olan sahibi A.Ç.’nin çalışma iznini süresiz iptal etti. A.Ç. hakkında Hayvan Hakları İhlali sebebi ile bin 92 TL ve Zabıta Tembihnamesi’ne göre ise 227 TL para cezası uygulandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, kentte geçen pazartesi günü akşam saatlerinde faytona koşulan atın ölümü ve sahibi tarafından sokağa terk edilmesiyle ilgili basında yer alan haberlerin üzüntüsünün yaşandığı ifade edildi. Bir insanın ekmek teknesi atını ölmüş bir şekilde öylece sokağa terk edip olay yerinden kaçması kabul edilemez bir durum olduğu vurgulanan açıklama şöyle:

“Büyükşehir Belediyesi’nin 11.12.2014 tarihinde 551 sayılı meclis kararı ile çıkardığı ve sadece 17 kişinin çalışma ruhsatı aldığı ‘FAYTON’ yönetmeliğine göre vicdanını hiçe sayan faytoncu A.Ç. adlı vatandaşa gerekli en ağır ceza verilmiştir. Büyükşehir Belediyesi Fayton Taşımacılığı Uygulama Yönetmeliğinin Cezai İşler Bölümü’nün 15. Maddesi’ne göre A.Ç.’nin çalışma izni süresiz iptal edilmiştir. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünce Hayvan Hakları İhlali sebebi ile bin 92 TL ve Zabıta Tembihnamesine göre ise 227 TL para cezası uygulanmıştır. A.Ç. artık bu işi yapamayacaktır.”

Fayton taşımacılığının sadece Antalya’da değil, dünyanın birçok ülkesinin yanı sıra Türkiye’nin de pek çok yerinde artık gelenekselleşmiş hatta simge haline gelmiş bir meslek olduğu belirtilen açıklamada, bu geleneğin yaşatılması sırasında hayvan haklarının ihlal edilmesine izin verilmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, ulaşım ve uygulama açısından Büyükşehir Belediyesi’nin, hayvanların aşı ve sağlığı konusunda ise Muratpaşa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu fayton taşımacılığında Büyükşehir Belediyesi’nin yaz-kış yapılan denetimlere ara vermeden artarak devam edeceği kaydedildi.

Yönetmeliklere, şartlara ve kurallara uymayanların kesinlikle cezasız kalmayacağının belirtildiği açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi’ne gelen telefon, sms, mail ve mesajlarla olaya tepkisini gösteren binlerce Antalyalıya gösterdikleri hassasiyet ve duyarlılık karşısında teşekkür ediyoruz. Böyle olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Denetimlerimizin artarak devam edeceğini kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle