Moskova’da Türkiye Festivali başladı

15 Haziran 2019 Cumartesi, 08:45
Moskovada yapılan Türk festivaline Kemer Belediyesi Başkan Necati Topalıoğlu tarafından temsil edildi

 Rusya-Türkiye Kültür ve Turizm Yılı kapsamında, başkent Moskova’nın merkezindeki en önemli parklardan Krasnaya Presnya parkında Türkiye Festivali bu yıl 3. kez Moskovalılarla buluştu. 16 Haziran pazar akşamına kadar sürecek festivalde başkentliler için “Türkiye rüzgarı” esecek. Şimdilik tek talihsizlik, haftalardır aşırı sıcaklardan bunalan başkent Moskova’da açılış gününün yağmurla başlaması, cumartesi günü için de yine  “yağmurlu hava raporu” verilmesi oldu. 

Festivalin açılış törenine Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar,  Antalya Valisi Münir Karaloğlu, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege de katıldı.

Açılış töreninde konuşan Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar “Rus halkı Türkiye’yi iyi tanıyor ama Türkiye’ye gidecek daha 140 milyon Rus turist var. Hepsini ağırlamaya hzırız. Rus halkını Antalya başta olmak üzere Türkiye’de ağırlamak için bekliyoruz” dedi.
Kapalıçarşı’nın giriş kapısı canladırmasından Kız Kulesimaketine kadar, Türkiye’yi Moskova’ya taşıyan çok sayıda orijinal çalışmayı da barındıran festival alanında ilk gün yağmura rağmen Moskovalıların ilgisi büyüktü. 

Misafirler, Türk mutfağını tadabilecek, ünlü sanatçıları dinleyebilecek, Zanaat Köyü’nü ziyaret edebilecek, balon sepetinde fotoğraf çektirebilecek, yağlı güreş yarışmasını izleyebilecek, popüler masa oyunlarını oynayabilecek, Kapalıçarşı’dan orijinal ürünler ve hediyelikler alabilecek ve Türkiye’ye 100 hediye turundan birini kazanabilecek.

Yoğun program, festival konuklarına tamamen Türkiye’nin yaşamı ve kültürüne dalma fırsatını verecek. İsteyen herkese Ebru ve takı sanatı öğretilecek. Zanaat Köyü’nde cam, çömlek ve deri ustaları hünerlerini sergileyecek. Festivalin ilk gününde Türk üst düzey yetkililileri, ayrca kültür ve turizm alanında önde gelen şirket temsilcilerinin katılması bekleniyor. Konuklarına muhteşem ve zengin bir hafta sonu geçirecek Festival, Moskova dışına çıkmadan Türkiye’yi ziyaret etme fırsatını verecek.
Sputnik’in aktardığına göre Krasnaya Presnya Parkı’nın dev alanı, festival sırasında ülkenin en önemli yapılarının, en cezbedici turistik yerlerin ve efsanevi geleneklerin sergileneceği minyatür Türkiye’ye dönüşecek. Sergilenecek Türkiye’nin sembolleri olarak kabul edilen yapılar arasında ülkenin tarihi incilerinden antik Aspendos Tiyatrosu ve Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü’nün modeli, Topkapı Sarayı ve Kız Kulesi yer alıyor. Festivalde tarihi yapı modellerinin kurulması için 25 ton dekorasyon malzemesinin kullanıldığı belirtildi.

Adres: Krasnya Presnya Parkı (ул. Мантулинская, 5)

Moskova’da Türkiye rüzgarları esiyor: Türk Festivali pazar akşamına kadar

Yüz binlerce Rus Türkiye sahillerinde dinlenirken, gitme imkanı bulamayanların ayağma Türkiye, Moskova’ya geldi. Başkentte bu yıl ikinci kez düzenlen Türkiye Festivali cuma günü başladı, pazar akşamı sona erecek.  Moskova’nın gözde parklarından Krasna Presnaya’da yapılan festivalin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yaptı. Ersoy, “Türkiye Festivali’nde, Türk kültürünü, sanatını, müziğini, gastronomisini, Türkiye’nin farklılıklarını, renkliliklerini sizlerle tanıştırmak için buradayız.” dedi. 
 Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) katkısıyla düzenleniyor.

Festivalin Rusça ve İngilizce programını ve tüm ayrıntıları öğrenmek için TIKLAYIN
 Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) koordinasyonunda, TÜRSAB başta olmak üzere turizm STK’ları, valilikler, belediye başkanlıkları kalkınma ajanslarının katkıları ve özel sektörün katılımıyla düzenleniyor.