Hoşgeldiniz  

Konyaaltı’nda ‘site alanı’ polemiği

Deniz Porsuk | 19 Eylül 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Konyaaltı’nda ‘site alanı’ polemiği

AK Parti Konyaaltı İlçe Teşkilatı, bir site önündeki kamuya ait alanın site içerisine dahil edildiğini ileri sürerek CHP’li Belediye Başkanı Muhittin Böcek hakkında, ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Avukatı aracılığıyla yazılı açıklama yapan Böcek, “Söz konusu açıklama, gerçekleri halktan gizlemek ve çarpıtmak suretiyle hazırlanan, kötü niyetli ve müvekkilim tarafından daha önceden kendileri aleyhine yapılmış suç duyurularını ve yargıya intikal etmiş konuyu etkilemeye yönelik, kasıtlı bir açıklamadır” ifadesine yer verdi.

Partili belediye meclisi üyeleriyle birlikte Antalya Adliyesi’ne gelen Ak Parti Konyaaltı İlçe Teşkilatı, CHP’li Belediye Başkanı Muhittin Böcek hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Ak Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Mehmet Rıfat Durukan, Konyaaltı Sahili’nde OrizaPark Sitesi önünde kamuya ait alanın site içerisine dahil edilip duvarla çevrilerek, kamu yararının ihlal edildiğiyle ilgili tespitleri olduğunu kaydetti. Bununla ilgili yaptıkları açıklamaya 50 gündür Konyaaltı Belediyesi’nden bir açıklama gelmediğini dile getiren Durukan, talepleriyle ilgili Konyaaltı Belediyesi’nin bir eylemi olmadığı için suç duyurusunda bulunma kararı aldıklarını söyledi. Durukan, “Özel bir konut alanı, kamuya ait park alanı, tamamen site duvarlarıyla çevrilmiş, şifreli kapı koymuşlar ve tamamen bunu site kullanıyor. Dışarıdan bir vatandaşın gelip de buradan yararlanması mümkün değil. Tamamen sitenin içerisine dahil olmuş, 1000 metrekarelik bir alan. Halka ait bir yer bir sitenin içerisine alınarak sitenin kullanımına tahsis edilmiş ve dışarıdan kimsenin kullanma imkanı yok” diye konuştu.

AVUKATI ARACILIĞIYLA AÇIKLAMA

Ak Partililerin bu açıklamasının ardından Başkan Muhittin Böcek, avukatı H. Turan Ataoğlu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Söz konusu açıklama, gerçekleri halktan gizlemek ve çarpıtmak suretiyle hazırlanan, kötü niyetli ve müvekkilim tarafından daha önceden kendileri aleyhine yapılmış suç duyurularını ve yargıya intikal etmiş konuyu etkilemeye yönelik, kasıtlı bir açıklamadır” ifadelerine yer verdi.

İmar planında park olarak ayrılan bu alanın tapudaki sahipleri Güner Ülkü, Senay Ülkü, Sebahat Selda Ülkü, Günsel Ülkü, Sera Eral, Necmiye Nejla Ülkü, Füsun Özler, Nilgün Ülkü ve Sebahat Canan Çiftçioğlu’nun bu alanı Konyaaltı Belediyesi’ne ‘hiçbir şekil ve şartta park alanının bir ticari alana (büfe vs) tahsisi, kiralanmasının yapılmaması ile parkın bakımı, onarımı, koruma ve kontrolünün site yönetimi tarafından sağlanması’ şartıyla belediyeye 5 Ocak’ta hibe ettikleri belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Belediye adına hibeyi kabul etme yetkisi Belediye Meclisi’nin görev ve yetkileri arasında bulunmakta olup müvekkilimin şahsi bir işlemi değildir. Anılan meclis kararında AKP grubu ‘red’ oyu değil ‘çekimser oy’ kullanmıştır. Bu da konunun AKP grubu tarafından hukuka aykırı görülmediğinin bir ispati olup hukuka aykırı görülüyor ise o tarihte AKP grubunun başkanı konumundaki AKP ilçe Başkanı ve meclis üyeleri neden itiraz etmemiş, red oyu vermemişlerdir?

Halkın park alanının siteye dahil edilmesi gibi bir durum kesinlikle bulunmamakta, aksine tapu kaydında ‘Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır’ şerhi bulunması sebebi ile kamuya terk edilemeyen ve malikleri tarafından Konyaaltı Belediyesi’ne parkın bakımı, onarımı, koruma ve kontrolünün site yönetimi tarafından sağlanması’ şartlı olarak hibe edilen park alanı tapuda özel mülkiyete konu olmaktan çıkarılmıştır.

Bu şekilde gerçek duruma tamamen aykırı ve kötü niyetli iddialar ile müvekkilimi toplum önünde küçük düşürmeye çalışan Mehmet Rıfat Durukan ve Murat Sevinç hakkında 18 Eylül 2017 itibarı ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na tarafımızdan suç duyurusunda bulunulmuştur.

AKP İlçe Teşkilatı’nın bugün yaptığı basın açıklamasını, müvekkilim tarafından İlçe Başkanı Mehmet Rıfat Durukan ve Murat Sevinç aleyhine dün yapılan savcılık şikayetinden hemen sonra yapılması ise manidar olup kamuoyunun gerekli değerlendirmeyi yapacağına inanıyoruz.”

FOTOĞRAFLI

DHA-Bölge – Türkiye-Antalya – ANTALYA

Foto 1 indir

AK PARTI KONYAALTI ILCE TESKILATI, BIR SITE ONUNDEKI KAMUYA AIT ALANIN SITE ICERISINE DAHIL EDILDIGINI ILERI SUREREK CHP'LI BELEDIYE BASKANI MUHITTIN BOCEK HAKKINDA, 'GOREVI KOTUYE KULLANMAK' IDDIASIYLA SAVCILIGA SUC DUYURUSUNDA BULUNDU.(FOTO:ANTALYA-DHA)
indir

Foto 2 indir

AK PARTI KONYAALTI ILCE TESKILATI, BIR SITE ONUNDEKI KAMUYA AIT ALANIN SITE ICERISINE DAHIL EDILDIGINI ILERI SUREREK CHP'LI BELEDIYE BASKANI MUHITTIN BOCEK HAKKINDA, 'GOREVI KOTUYE KULLANMAK' IDDIASIYLA SAVCILIGA SUC DUYURUSUNDA BULUNDU.(FOTO:ANTALYA-DHA)
indir

Foto 3 indir

AK PARTI KONYAALTI ILCE TESKILATI, BIR SITE ONUNDEKI KAMUYA AIT ALANIN SITE ICERISINE DAHIL EDILDIGINI ILERI SUREREK CHP'LI BELEDIYE BASKANI MUHITTIN BOCEK HAKKINDA, 'GOREVI KOTUYE KULLANMAK' IDDIASIYLA SAVCILIGA SUC DUYURUSUNDA BULUNDU. AK PARTILILERIN BU ACIKLAMASININ ARDINDAN BASKAN MUHITTIN BOCEK, AVUKATI H. TURAN ATAOGLU ARACILIGIYLA YAZILI ACIKLAMA YAPTI.(FOTO:ANTALYA-DHA-ARSIV)
indir

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle