Hoşgeldiniz  

İŞTE, YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI

SEMİH KÖKEN | 07 Mart 2020 | Gündem, Kemer Güncel, Turizm A- A+

İŞTE, YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI

Türkiye’de 35 yıllık tarihi ile aralıksız düzenlenen en eski fotoğraf organizasyonu olan Yılın Basın Fotoğrafları 2020 ödülleri açıklandı.

İŞTE, “YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI”

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen ve medyanın en prestijli fotoğraf ödüllerinin belirlendiği yarışmada jüri 6 bine yakın fotoğraf arasından 7 kategoride 34 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisini ödüle layık gördü.

ÖDÜL ÇEVRE FOTOĞRAFINA

“Yılın Basın Fotoğrafı” ödülü bu yıl bir çevre fotoğrafına verildi. Aynı kareyle “Yılın Çevre Fotoğrafı” ödülünü de kazanan Depo Photos Ajansı foto muhabiri Savaş Onur Şen oldu. Şen, Van’ın İpekyolu ilçesindeki Sıhke Gölü’nün kuraklaşan çevresinde yaşam mücadelesi veren, aç kalan sokak köpeğinin fotoğrafı ile bu ödülü aldı. TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2020 jürisi, insanların çevreye olan olumsuz etkisine ve küresel ısınma sonucunda doğanın geldiği noktaya dikkati çekti. 2020 Jürisi, “Yılın Basın Fotoğrafı” olarak seçtiği etkili fotoğrafla, bu konudaki farkındalığa katkı sunmayı amaçladığını açıkladı.

“SIFIR ATIK”A DESTEK

Yılın Basın Fotoğrafları 2020 ödüllerine bu yıl çevre fotoğrafları damga vurdu. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile “Sıfır Atık” projesinin farkındalığına bir ödülle destek oldu. Tahsin Ceylan’ın ödül alan karesinde, denizlerde insanın sebep olduğu kirlilik vurgulandı. AB Yeşil Düzen Özel Ödülünü ise Milliyet Gazetesi’nden Oğuz Yeter, İstanbul’da Kuzey Ormanları’ndaki taş ocakları fotoğrafıyla aldı. EPA foto muhabiri Erdem Şahin ise aynı temayla küresel ısınmanın neden olduğu kuraklaşmayı gösteren İstanbul’daki Güzelce Su Kemeri fotoğrafıyla mansiyon kazandı.

ASKER SELAMI ÖDÜL ALDI

EPA foto muhabiri Erdem Şahin, Türk milli sporcuların asker selamı verdikleri fotoğrafla “Spor Toto Özel Ödülü” sahibi oldu. Spor Toto Spor Fotoğrafları’nda ise yılın fotoğrafı Reuters’ten Kemal Aslan’a, Galatasaraylı futbolcuların şampiyonluk sevinci karesine verildi. Bu kategoride Sedat Yılmaz ikincilik, Onur Çam ise üçüncülük aldı. İlk kez uluslararası bir kupada finali yöneten Fransız kadın hakem Stephanie Frappart’ın karesiyle AP foto muhabiri Emrah Gürel mansiyon kazandı.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ

Geçtiğimiz yıl Moskova ve Amsterdam’da sergileri açılan ve yurt dışında ülke tanıtımına katkı sağlayan Türkiye Güzellikleri Kategorisinde ise birinciliği Hakkari’deki pirinç hasadı fotoğrafıyla Depo Photos’tan Mehmet Aslan kazandı. Bu dalda Hürriyet Gazetesi’nden Selçuk Şamiloğlu’na da Nemrut Dağı fotoğrafıyla ASKA özel ödülü verildi. Aynı dalda Cumhurbaşkanlığı foto muhabiri Murat Çetinmühürdar da İstanbul fotoğrafıyla TFMD Özel Ödülü aldı.

MÜLTECİLİK ÖDÜLLERE YANSIDI

Ev sahipliği yaptığı 4 milyona yakın mülteci ile dünyanın bu anlamda en büyük göçmen topluluğunu ağırlayan Türkiye ve çevresinde yaşananlar Yılın Basın Fotoğrafları ödüllerine de yansıdı. Türkiye sınırında yaşananlar ve mültecilikle ilgili farklı kategorilerden 5 fotoğraf ve 3 fotoğraf serisine ödül verildi. SGDD adına verilen özel ödülü ise Hürriyet Gazetesi’nden Selçuk Şamiloğlu, İdlip’de eğitim gören çocuklar serisiyle kazandı.

“ARA GÜLER ÖZENDİRME” ÖDÜLÜ

Usta isim Ara Güler’in adını yaşatmak için lise ve üniversiteliler arasında düzenlenen “Ara Güler Özendirme Ödülleri”nde ise 2 fotoğraf ve 2 fotoğraf serisi ödül aldı. Mimar Sinan Üniversitesi’nden Emirkan Cörüt, Ara Güler Özendirme ödülünü alırken seri dalda da mansiyon kazandı. Ara Güler Özendirme Ödülü seri dalda ise Fatmagül Mercan’a verildi. Ara Güler Özendirme Ödülü’nün mansiyonu ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Ozan Yazar’ın oldu.

ÖDÜLLER HAZİRAN’DA DAĞITILACAK

Toplam ödülü 45 bin lira olan yarışmanın ödülleri, Haziran ayında sahiplerini bulacak. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği yarışmanın 35. yıldönümü nedeniyle tören 100. yıl etkinlikleri kapsamında TBMM’de yapılacak. Ödül alan kareler, derneğin web sitesi  www.tfmd.org.tr adresinde de görülebilir.

GENÇLERLE BULUŞMALAR

Antalya’da Aska Lara Otel’de 6 gün süren bir organizasyonla toplanan jüri, fotoğraf değerlendirmesini 2 günde yaptı. Bu yıl jüri toplantısında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği önceki yıllardan farklı olarak bir de anlaşma imzaladı. Yunanistan Basın Fotoğrafçıları Birliği ile Türkiye Foto Muhabirleri Derneği bu organizasyonda birbirlerini “Kardeş Dernek” olarak tanıyan protokolü Akdeniz Üniversitesi’nde imzaladı. Jüri organizasyonu usta isimlerin gençlerle bir araya gelmesine de vesile oldu. Coşkun Aral ve Mustafa Seven ile AFP’nin Yunan kadın foto muhabiri Lousia Gouliamaki ve Yunan hava fotoğrafçısı Costas Spathis Akdeniz Üniversitesi’nde gençlerle buluştu.

35 YILDIR ARALIKSIZ

Böylesine etkili bir organizasyonun 35 yıldır aralıksız olarak düzenlenmesinin yanı sıra her geçen yıl daha da etkinliklerinin daha geniş kitlelere ulaştığına dikkat çeken Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, “Yalnızca fotoğraf seçmiyoruz. Seçilen fotoğraflarla mesajlar veriyoruz. Çevre ve mültecilik konularında verdiğimiz ödüllerle bu alanlarda farkındalığa katkı sunuyoruz. Seçilen fotoğraflarla birlikte bu mesleğin ustalarını üniversitelerde gençlerle buluşturuyoruz. Geçtiğimiz yıl yarışmamızda gençlerin fotoğrafa ilgisini değerlendirmek adına Ara Güler anısına özel ödül vermeye başladık. Bu yıl Yunanistan Basın Fotoğrafçıları Birliği ile bir iş birliği protokolü imzaladık. Bundan böyle iki ülke farklı alanlarda ortak projeler üreteceğiz. Yarışmaya olan ilgi nedeniyle bazı kategorileri önümüzdeki yıllarda tüm fotoğraf tutkunlarının katılımına açmayı planlıyoruz. Kısacası 35 yıl böyle bir organizasyonun ayakta kalabilmesi çok zorken bizler her geçen yıl bir adım daha ileri taşıyoruz” dedi.

YILIN BASIN FOTOĞRAFI

ÖDÜLÜNÜ KAZANAN SAVAŞ ONUR ŞEN KİMDİR?

1978 yılında Eskişehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini sürdürdüğü sırada, 1999-2000 yıllarında Star Gazetesi Ankara Bürosu’nda foto muhabiri olarak görev yaptı. Yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı’nda, doktorasını ise Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Anabilim Dalı’nda tamamladı. Şen, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Savaş Onur Şen, akademik çalışmalarının yanı sıra basın fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğraf alanındaki üretimlerini Depo Photos çatısı altında paylaşıyor. Hayvan hakları ve sokak hayvanları konusunda uzun yıllardır fotoğraf projeleri sürdüren Şen, bu karelerle sokak hayvanlarını görünür kılmayı ve hayvan hakları konusuna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Depo Photos foto muhabiri Savaş Onur Şen, aldığı ödülü 2000 yılında henüz 23 yaşında habere giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden arkadaşı Star Gazetesi muhabiri Ogün Özdemir’in anısına ithaf ettiğini açıkladı.

SPOR TOTO YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2020 JÜRİSİ:

DEPO Photos Yayın Yönetmeni Tolga Adanalı, İhlas Haber Ajansı Genel Koordinatörü İrfan Altıkardeş, Foto Muhabiri Coşkun Aral, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger (AB Yeşil Düzen Özel Jürisi), Yunanistan Basın Fotoğrafçıları Birliği Başkanı Christos Bonis, Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın Müşaviri İlhan Demir (Spor Toto Spor Fotoğrafları Özel Jürisi), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Füsun Demiray (Sıfır Atık Özel Jürisi), AFP Foto Muhabiri Lousia Gouliamaki, TFMD Kurucu Üyesi Dursun Gündoğdu, Keçiören Belediyesi Basın Müdürü Ümit Kozan (Türkiye Güzellikleri Özel Jürisi), Gezgin Foto Dergisi Yayın Yönetmeni Adem Meleke (Türkiye Güzellikleri Özel Jürisi), Associated Press Türkiye Fotoğraf Editörü Lefteris PİTARAKİS, Foto Muhabiri-İnstagram fenomeni Mustafa SEVEN, hava fotoğrafçısı-instagram fenomeni Costas SPATHİS, TFMD Başkanı Rıza ÖZEL.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  MUSTAFA PEKCAN OZEL ODULU, CAN EROK / DEMIROREN HABER AJANSI ISTANBUL'DA YOGUN YAGIS ETKILI OLURKEN, EMINONU'NDE ALT GECITLERI SU BASTI VE ORADA BULUNAN IS YERLERINDEKI URUNLER SULAR ALTINDA KALDI. ESNAF SULAR ICINDE KALAN IS YERLERINDEKI BIRKAC PARCA ESYAYI KURTARABILMEK ICIN CABA HARCADI.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  YILIN PORTRE FOTOGRAFI, CAN EROK / DEMIROREN HABER AJANSI  ISTANBUL ERMENI KILISESI'NIN 85'INCI PATRIGI SECILEN EPISKOPOS SAHAK MASALYAN.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
YILIN BASIN FOTOGRAFI, SAVAS ONUR SEN / DEPO PHOTOS INSAN MERKEZLI YASAMDA, INSANLARIN SEBEP OLDUGU OLUMSUZLUKLAR NEDENIYLE DOGA HIZLA KIRLENIYOR. YASANAN KURESEL ISINMA VE CARPIK KENTLESME, DUNYADA, INSAN DISINDAKI DIGER CANLILAR UZERINDE YIKICI ETKILERE YOL ACIYOR. SULAK ALANLAR AZALIYOR, GOLLER KURUYOR. INSANLARIN YASAM ALANLARI DISINA ITILEN KOPEKLER, TUM DUNYADA, KENTLERIN CEVRESINDE KENDI ORTAMLARINDA YASAM MUCADELESI VERIYOR. ZOR SARTLARDA YASAMINI SURDUREN KOPEKLER, TANINAMAZ HALE GELIRKEN, CARESIZLIGI BEDENLERINE YANSIYOR. VAN’IN IPEKYOLU ILCESINDEKI SIHKE GOLU’NUN KURAKLASAN CEVRESINDE YASAM MUCADELESI VEREN SOKAK KOPEGI, KARSI KARSIYA KALDIGI ACLIK VE TRAVMANIN ETKISINI UZERINDE TASIYOR. FOTO - ANKARA - DHA

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  YILIN HABER FOTOGRAFI, ISMAIL COSKUN / IHLAS HABER AJANSI BARIS PINARI HAREKATI’NIN IKINCI GUNU, TEROR ORGUTU YPG/PKK ISGALI ALTINDAKI TEL ABYAD’DAN AKCAKALE’YE ATILAN BIR ROKET, SURIYELI 3 AILENIN YASADIGI EVE ISABET ETTI. TEROR ORGUTUNUN HEDEFINDE SIVILLER VARDI.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  HABER FOTOGRAFI IKINCISI, OMER CETIN / IHLAS HABER AJANSI ANKARA’DA, MILLI EGITIM BAKANLIGI’NDA YAPILAN KURA CEKIMINDE, KASTAMONU BOZKIR ILCESI'NE ATAMASININ GERCEKLESTIGINI OGRENEN OGRETMEN AYSE ALTAY, MUTLULUKTAN GOZYASLARINA BOGULURKEN, 10 AYLIK OGULLARI YAGIZ BATU ALTAY DA ANNESI ICIN AGLADI.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  HABER FOTOGRAFI UCUNCUSU, CAN OZER / DEPO PHOTOS  ISTANBUL KARTAL'DA COKEN BIR BINADA ENKAZ ALTINDA KALAN 5 YASINDAKI HAVVA TEKGOZ, 18 SAAT SONRA KURTARILDI.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  HABER FOTOGRAFI MANSIYON, ERDEM SAHIN / EUROPEAN PRESSPHOTO AGENCY ERMENI PATRIGI MESROB II MUTAFYA'NIN CENAZESI KUMKAPI’DAKI PATRIKLIK KILISESI’NDEN CIKARTILIYOR.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  HABER FOTOGRAFI MANSIYON, BURAK KARA / GETTY IMAGES SAHIL GUVENLIK KOMUTANLIGI’NA BAGLI EKIPLER, GUNEY EGE'DE GEREK DENIZDEN GEREKSE KARADAN DUZENSIZ GOCMEN GECISLERININ ENGELLENMESI ICIN YOGUN CABA GOSTERIYOR. LASTIK BOTLA, EGE DENIZI'NI ASIP, YUNANISTAN’IN KOS ADASI’NA GECMEYE CALISAN, ARALARINDA COCUK VE KADINLARIN DA BULUNDUGU MULTECILER, SAHIL GUVENLIK EKIPLERI TARAFINDAN DURDURULDU VE KARAYA CIKARILDI.


TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
SIFIR ATIK OZEL ODULU, TAHSIN CEYLAN / SERBEST
DENIZLERDE YASANAN KIRLILIK CANLI YASAMINI OLUMSUZ ETKILIYOR. INSANIN SEBEP OLDUGU CEVRESEL FAKTORLERLE KIZILDENIZ’DEN AKDENIZ’E GECIS YAPAN TURLER DENIZ POPULASYONUNU DA HIZLA DEGISTIRIYOR. DENIZLERIMIZDE POPULASYONU EN COK ARTAN “SOKAR” BALIGI, DENIZE ATILAN BIR HALATLA YASAM ALANINI PAYLASIYOR. FOTO-ANKARA-DHA

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
CEVRE VE DOGA FOTOGRAFI IKINCISI, TOLGA ILDUN / ATLAS DERGISI
KIS MEVSIMININ BUYUK KISMINDA, ALIBEYKOY BARAJI HAVZASI SULARININ ALTINDA KALAN, MIMAR SINAN’IN ESERI, GUZELCE SU KEMERI, SU SEVIYESININ SON 10 YILIN EN DUSUK SEVIYESINE INMESI ILE BIRLIKTE TAMAMEN ORTAYA CIKTI. FOTO-ANKARA-DHA


TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
CEVRE VE DOGA FOTOGRAFI UCUNCUSU, OZAN GUZELCE / MILLIYET GAZETESI
DUZCE’DE YASANAN SEL FELAKETINDE 7 VATANDASIMIZ HAYATINI KAYBETTI. SIDDETLI YAGIS, BIR EVI TEMELINDEN KAYDIRDI. FOTO-ANKARA-DHA

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
AB YESIL DUZEN OZEL ODULU, OGUZ YETER / MILLIYET GAZETESI
ISTANBUL’DA KUZEY ORMANLARI TASOCAKLARI NEDENIYLE YOK OLUYOR. FOTO-ANKARA-DHA

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  SPOR TOTO OZEL ODULU, ERDEM SAHIN / EUROPEAN PRESSPHOTO AGENCY TURKIYE-ARNAVUTLUK KARSILASMASINDA CENK TOSUN'UN ATTIGI GOLDEN SONRA MILLI FUTBOLCULAR ASKER SELAMI VERDI.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  SPOR TOTO YILIN SPOR FOTOGRAFI, KEMAL ASLAN / REUTERS SUPER LIG’DE GALATASARAY VE ISTANBUL BASAKSEHIR, TURK TELEKOM STADI’NDA KARSILASTI. MAC SONUNDA GALATASARAY KALECISI FERNANDO MUSLERA VE RYAN DONK TURKIYE SUPER LIG SAMPIYONLUGUNU KUTLADI.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
SPOR TOTO SPOR FOTOGRAFI IKINCISI, SEDAT YILMAZ / TURKIYE YELKEN FEDERASYONU
TURKIYE YELKEN FEDERASYONU KIS KUPASI, MUGLA’NIN TURGUT REIS ILCESINDE YAPILDI. FOTO-ANKARA-DHA

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
SPOR TOTO SPOR FOTOGRAFI UCUNCUSU, ONUR CAM / GHOSHOTS
AQUAMASTERS BODRUM 5K ACIK SU YUZME YARISMASI. FOTO-ANKARA-DHA

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI. 
TURK TELEKOM OZEL ODULU, MEHMET ASLAN / DEPO PHOTOS
KARABUK’UN YENICE ILCESINDE, ORMANDA YAYILAN KOYUN SURUSU.

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2020 ODULLERI ACIKLANDI.  PORTRE FOTOGRAFI IKINCISI, OZAN GUZELCE / MILLIYET GAZETESI HALKALI’DA DUZENLENEN GELENEKSEL ASURE MATEMI MERASIMINE KATILAN KUCUK BIR KIZ COCUGU.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle