Hoşgeldiniz  

İş dünyasından Almanya ve İsrail endişesi

Deniz Porsuk | 25 Temmuz 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

İş dünyasından Almanya ve İsrail endişesi

ANTALYA Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Almanya ve İsrail ile sorunların turizmi ve Antalya’yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diliyoruz” dedi.

 

ATSO Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Davut Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste ülke ve Antalya gündemine yönelik açıklamalar yapan Davut Çetin, Almanya ve İsrail ile sorunların turizmi ve Antalya’yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu nedenle her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diledi. İsrail Hükümeti’nin, Mescid-i Aksa’nın kutsallığını hiçe saydığını belirten Çetin, hükümetin sivil insanlara karşı silah kullanılmasına izin verdiğini vurguladı. Çetin, “Bu tutumu şiddetle kınamak gerekir. Bununla birlikte bizim Musevi vatandaşlarımızı, hatta İsrail vatandaşlarını, İsrail Hükümeti ile bir tutmak hatasına düşülmemelidir. Musevi olmak İsrailli olmak değildir. İsrailli olmak, İsrail Hükümeti’ni desteklemek değildir” dedi.

 

ALMANYA İLE OLAN SIKINTI

 

Davut Çetin, Alman Hükümeti’nin son dönemde Türkiye’den kaçan darbecilerin iltica taleplerini kabul etmesinin kabul edilemez olduğunu ve protesto edilecek bir konu olduğuna dikkati çekti. Çetin, “Sorunu diplomasi ve uluslararası hukuk ile çözmeliyiz. Alman şirketlerine soruşturma söylentileri yayılmış, Almanya tarafı ekonomik yaptırımları gündeme getirmiş, Başbakan ve Ekonomi Bakanı ılımlı açıklamalar yapmışlardır. Ekonomiyi ve turizmi etkileyecek yeni bir kriz olmamasını diliyoruz” diye konuştu.

 

2 YILDA 5 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI

 

Hükümetteki değişiklikleri değerlendiren Davut Çetin, ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek’in devam etmesinin özel sektör cephesinde olumlu karşılandığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın yeniden değiştiğine dikkati çeken Çetin, “2015’de bakanımız Sayın Ömer Çelik’ti, sonra Yalçın Topçu 3 ay bakanlık yaptı. Akabinde sayın Mahir Unal 6 ay görevde kaldı, sayın Nabi Avcı bir yıl görev yaptı. Böylece iki yılda beşinci bakanımızı görmüş olduk. Sayın Numan Kurtulmuş’un Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çabuk ısınmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

 

EKONOMİK VERİLER OLUMLU GİDİYOR

 

Siyasi gündemdeki sorunlara rağmen ekonomik verilerin şimdilik olumlu gittiğine işaret eden Çetin, şöyle devam etti:

 

“Türkiye ekonomisi ve Antalya ekonomisi, hem dünya ekonomisinde düzelme hem de içerde alınan önlemler ve çalışmalarla toparlanmıştır. Otomotivde iç pazar daralmış, fakat 6 aylık ihracat yüzde 48 artmıştır. Beyaz eşya satışı 5 ayda yüzde 32 yükselmiştir. Mobilya üretimi nisan ayında yıllık olarak yüzde 28 artmıştır. Antalya’da karşılıksız çek oranı ekim ayında yüzde 8.2’ye çıkmıştı, artık 2.5 oranına indik, halen Türkiye ortalamasından yüksek olsa da geçen yıla göre çok düştü. Turizm verileri tahminlerimizin üzerinde gelişti. Rusya pazarı 2014’ü yakalamak üzere. Almanya’da haziran ayında düşüş durmuştu, bundan sonrasını Allah bilir, biz son günlerdeki sorunun büyümemesini ümit ediyoruz. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız.”

 

KENTLERİN GÜNDEMİ YOK

 

Türkiye’de kentlerin artık kendi gündemleri olmadığını aktaran Davut Çetin, Türkiye’de siyasi gündem bütün hayatı kapladığından, siyasetten başka bir konunun gündemde kalmamasından şikayetçi oldu. Çetin, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

“Antalya’nın ortak gündemi nedir? Antalya basınının, kurumlarının ortak gündemi nedir? Kurşunlu, Düden şelalesinin suyu kurudu. Bir gün yazıldı ve sonra konu geçti gitti. Su kaynaklarımız bile gündem olmuyor. Antalya çevre düzen planı gündem olmuyor. Ali Ulvi Büyüknohutçu’yu şimdiden unuttuk. Bir dönem hızlı tren kampanyaları yaptık, şimdi konuşan yok. Ortak gündemimiz yok, çünkü sadece siyaset var ve biz konuları değil, kişileri konuşuyoruz. Her yerde kim ne dedi, kim ne olacak konusu var, başka konu yok. Önemli konularımız, yapısal sorunlarımız ve en önemlisi geleceğimiz, yani Antalya’nın geleceği bir gündem olmuyor. Lütfen herkes bunun üzerine biraz düşünsün.”

 

Konuşmanın ardından gündem maddeleri oy birliğiyle kabul edildi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle