Hoşgeldiniz  

Büyükşehir Kaş’ın Aklar Mahallesi’nin hayalini gerçekleştiriyor

Deniz Porsuk | 13 Mart 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Büyükşehir Kaş’ın Aklar Mahallesi’nin hayalini gerçekleştiriyor

Sahil Aklar, yeni bir yolla Yayla Aklar’a bağlanıyor

Bu yol Muğla’ya çıkar

Bu yol Muğla’ya çıkar

Büyükşehir Belediyesi Antalya’nın en batısında yer alan Kaş’ın Aklar Mahalle sakinlerinin en büyük isteğini yerine getiriyor. Aklar ve çevre mahallelerinin yaylaya ulaşımını sağlamak üzere 12 kilometrelik yeni bir yol açıyor. Yol aynı zamanda Antalya’yı yayladan Muğla’ya da bağlayacak.

Kaş’a bağlı Aklar Mahallesi’nin 40 yıldır kanayan yarası haline gelmiş yol problemini Büyükşehir Belediyesi çözüme ulaştırıyor. Yörük Mahallesi olan Aklar’da halk yıllardır yaylaya göç ediyor. Mahalle sakinleri dağ yamacından giden patika yoldan tehlikeli bir yolculuğun ardından yaylaya ulaşım sağlıyordu. Yolun dar ve tehlikeli oluşu Aklar’ın süre gelen bir sorunu haline gelmişti. Daha önce İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan yol bir türlü yapılamamıştı.

SON 1 KİLOMETRESİ KALDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in talimatı ile harekete geçen Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, Sahil Aklar ve Yayla Aklar arasına 12 kilometrelik yeni yol açıyor. Çalışmaları sona yaklaşan yolun son 1 kilometresi kaldı. Yolun alt yapı malzemesi Aklar Yaylası zirvesine kurulan şantiyeden çıkartılıyor. Şu ana kadar yol çalışmalarında 30 bin ton alt yapı malzemesi kullanıldı. Güzergah üzerinde yağmur sularının yolu bozmaması için 80 adet yağmur suyu drenaj büzü kullanıldı. Yolun stabilizesi oturduktan sonra mıcır ve filler malzemesi ile sıkıştırılacak ve asfalt döneminde yol asfaltlanacak.

DAĞLARA ŞANTİYELER KURUYORUZ

Büyükşehir Belediyesi İlçeler Koordinatörü İsa Akdemir, AK Parti Kaş İlçe Başkanı Mutlu Ulutaş, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Zeki Demiray, Kaş Koordinatörü Musa Yücel, Aklar Mahalle Muhtarı Ergün Ulutaş ve mahalle sakinleri yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları hizmetleri sürekli bir üst seviyeye taşımak istediklerini belirten İsa Akdemir şunları söyledi: “Aklar sakinleri senelerce yaylaya patika yollardan develerle zorlu göçler yapmış. Şimdi buraya 12 kilometrelik bir yol yapıyoruz. Vatandaşlarımız daha güvenli bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştirebilecek. Muğla Seydikemer sınırında yer alan bu yol Muğla’ya yayladan ulaşımı da sağlayacak. Bu yolu en az maliyetle bitirmek için çalışıyoruz. Şantiyemiz yayla Aklar’da bulunan dağın zirvesinde. Personellerimiz burada yatıp kalkıyor. Eşinden ve çocuklarından fedakârlık ederek özveri ile çalışan personellerimize teşekkür ediyorum.”

HİZMETLER SINIRLARI AŞTI

Kaş AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Ulutaş, yıllardır bekleyen hizmetlerin Büyükşehir Yasası sayesinde gerçekleştiğini belirterek, “Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın her noktasına Büyükşehir Belediyemiz ulaşıyor. Vatandaşlarımız güven içinde yolculuklarını geçirebilecekleri güzel bir yola kavuştu. Menderes Başkanımıza ve tüm ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

YÖRÜĞÜN GÖÇ YOLU YAPILDI

Aklar’ın Batı Torosların eteğinde bir Yörük mahallesi olduğunu söyleyen Aklar Mahalle Muhtarı Ergün Ulutaş, şunları ifade etti, “Mahallemiz Muğla ile Antalya sınırının kesiştiği bir noktada. Antalya’nın en batısında yer almaktadır. Yıllardan beri yapılması söz konusu olan sahil Aklar ile yayla Aklar arasındaki yol Menderes Başkanımız sayesinde çözüme ulaşıyor.

Şu anda yolumuz hızlı bir şekilde yapılıyor. Bu yol sadece Antalya için değil, Muğla sınırdaki köyler için de önemli. Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırındaki Kumluova, Çayköy, Karadere, Eşen, Palamut gibi köylerin de sahilden yaylaya göç yolu. Yolda emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle