Hoşgeldiniz  

Bebeğin “Verilen Yanlış Kandan Öldüğü” İddiasına İlişkin Dava

Deniz Porsuk | 17 Mart 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Bebeğin “Verilen Yanlış Kandan Öldüğü” İddiasına İlişkin Dava

Antalya’da özel bir hastanede ameliyat edilen 2,5 aylık İzzet Emre Tuncer’in yanlış kan verilmesi sonucu öldüğü iddiası üzerine açılan tazminat davasının görülmesine devam edildi.

Antalya’da özel bir hastanede ameliyat edilen 2,5 aylık İzzet  Emre Tuncer‘in yanlış kan verilmesi sonucu öldüğü iddiası üzerine açılan tazminat davasının görülmesine devam edildi.

Antalya 3. Tüketici Mahkemesindeki duruşmaya, İzzet bebeğin annesi Derya ve babası Mehmet Tuncer, aile avukatı Fırat Kılıç ve davalı özel hastanenin avukatı Özgür Taşçı katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen doktor Vedat Uygun, hastanede çocuk hematoloji uzmanı olarak çalıştığını, davacıların bebeğine kan verildiği zaman kendisinin de görüşünün alındığını söyledi.

Bebeğin kan grubunun “A Rh pozitif” olduğunu belirten Uygun, “Dışarıdan birkaç kişiden bu gruptan kan temin edildi. Ancak özellikle bebeklerde reaksiyon oluştuğunu bildiğimizden test yapıldı. Çocuk bütün bu kan gruplarına reaksiyon verdiği için A pozitif kanı vermedik. Evrensel verici olan 0 pozitif kan grubundan test yaptık, bu uyumlu çıkınca bunu çocuğa verdik.” dedi.

Uygun, çocuğa A pozitif ya da AB pozitif plazma verdiklerini, plazmanın kan olmadığını, bundan dolayı davacıların kafalarının karışmış olabileceğini savundu. Plazmanın içinde kan olmadığı için buna reaksiyon olmayacağını savunan Uygun, bebeğin başka bir şeye reaksiyon göstermiş olabileceğini ileri sürdü.

Tanık olarak dinlenen kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. İlker Tekin ise bebeğin 10 günlükken yoğun solunum yetersizliği nedeniyle hastaneye sevk edildiğini kaydetti. Bebeğin yoğun bakımda tedavisine devam edildiğini anlatan Tekin, kontrollerde aort damarının yeterince genişlemediği, kan akışının sağlanamadığı ve kan geçişini sağlayan bir kanalın tek taraflı açık olduğunu iddia etti.

Tekin, bebeğe tedavi amaçlı operasyonlar yaptıklarını dile getirerek, “Bu ameliyatta da başka bir yerden damar alıp yama yaparak bu damarı genişletmeye çalıştık ve istediğimizi gerçekleştirdik. Ancak bebekte yeterli kan akışı sağlanmadı. Bundan dolayı bebeği  İstanbul  Kartal  Koşuyolu Hastanesine sevk ettik.” diye konuştu.

Duruşma, eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

Duruşma sonrası basın mensuplarına açıklama yapan anne Derya Tuncer, mahkemede tanık olarak dinlenen doktorlarla hiç tanışmadığını iddia etti.

Bebeğiyle ilgilenen doktorların duruşmaya katılmadığını öne süren Tuncer, hakkında şikayetçi oldukları doktorların davaya gelmesini istediklerini söyledi.

Antalya’da dünyaya geldikten kısa süre sonra solunum yetmezliği çekmeye başlayan İzzet  Emre Tuncer, geçirdiği operasyonun ardından 12 Ocak 2015’te hayatını kaybetmişti. Ameliyatta yanlış kan verildiğini öne süren aile, hastane ve doktorlar hakkında tazminat davası açmıştı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle