Hoşgeldiniz  

Antalya’nın çöpü elektriğe dönüşüyor

Deniz Porsuk | 19 Haziran 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Antalya’nın çöpü elektriğe dönüşüyor

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın çöpünden elektrik üretecek

 

Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nin temmuz ayında deneme üretimlerine başlayacağını açıkladı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, geçen yıl kasım ayında temeli atılan ve çöpten elektrik üretecek Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’ndeki çalışmaları denetledi. Büyük hızla inşa edilen ve bitme aşamasına gelen tesisle ilgili yetkililerden bilgi alan Başkan Türel, “Medeni ve çağdaş ülkelere yakışan bir tesis. Biz yurtdışına gittiğimizde, özellikle batı ülkelerinde çöp altındır sloganına şahit oluyorduk. Artık Antalya da, çöp altındır sloganıyla çöpünden elektrik elde eden bir şehir haline geliyor. Burada devasa bir tesis gerçekleştirildi. Hizmete girebilecek noktaya geldi. Tamamen çevreci bir tesis” diye konuştu.

 

ÇEVRE HASSASİYETİNE EN GÜZEL ÖRNEK

 

Tesisin Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye ne kadar önem verdiğinin en güzel teyidi olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Bizim ilk dönemimizde arıtma çamurundan elektrik elde eden bir şehir olan Antalya, şimdi çöpünden de elektrik elde eden bir şehir haline geliyor” ifadesini kullandı.

 

METAN GAZI ATMOSFERE KARIŞMAYACAK

 

Başkan Menderes Türel, son teknoloji tesisle ilgili şu bilgileri verdi: “Buradaki çöplükte 5 bin metreküp saatte metan gazı atmosfere karışıyorken, bundan sonra karışmayacak ve bu bundan sonra elektriğe, enerjiye dönüştüreceğiz. Çöpünden elektrik üreten Türkiye’nin en büyük, en modern enerji üretim tesisi. 25 megawatt bir elektrik burada elde edeceğiz. Temmuz ayında deneme üretimleri başlıyor. Ve bu deneme üretimlerine başladıktan kısa bir süre sonra da inşallah tesisi hizmete alacağız” dedi.

 

ALANYA’DA DA YAPILACAK

 

Bu tesisin bir benzerini de Alanya’da gerçekleştireceklerini belirten Türel, “Bugünlerde bütün izinlerini almak üzereyiz. En son Danıştay onayı kaldı. Onu da aldığımız da zannediyorum bir sene içerisinde Alanyamız’da da çöpten elektrik enerji üreten bir tesisi hizmete sunmuş olacağız” dedi.

 

8 AYDA ÜRETİM AŞAMASINA GELDİ

 

Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’ni inşa eden Yüklenici Firma Proje Koordinatörü mimar Fikret Sert tesisin özelliklerini şu şekilde açıkladı:

 

“Üretim tesisimiz 4 bin ton kapasiteli olacak. Tüm Antalya ve çevresinde evsel katı atıkları bertaraf edecek bir tesis. Yüzde 95 düzeyinde işlerimizi tamamladık. Son enerji üretimine hazırlık noktasındaki çalışmalarımız devam etmektedir. 20 tane enerji üretiminde kullanacağımız motorumuz var. Bunların her biri 1.4 megavat kapasiteli motorlar. Bu motorlar sayesinde tesiste oluşacak metan gazı sayesinde enerjiye dönüştüreceğiz.”

 

25 MEGAVATLIK ENERJİ ÜRETİMİ

 

Sert, çöpten enerji üretim aşamalarını ise şöyle anlattı:

 

“Önce çöp, ayrıştırma tesisimize gelecek. Burada içerisindeki organik ve inorganik çöpler ayrıştırılacak. İnorganik çöpler yani kağıt, naylon, metal türündeki ürünler ayrılacak. Ama organik dediğimiz mutfak türündeki çöplerimiz de fermantasyon tanklarında çürütülecek. Oluşan metan gazı alınıp, depolandıktan sonra motorlarımızda yakılıp enerjiye dönüştürülecek. Geriye kalan bizim posa diye adlandırdığımız kompost, yukarıdaki kompost tesisimizde kurutulup, kül haline dönüştürülecek. Hem bahsettiğimiz bütün bu aşamalardaki kullanacağımız enerjimizi kendimiz üreteceğiz hem de ilaveten 25 megavatlık bir enerji üretimi sağlayacağız. Aşağı yukarı saatte 5 bin metreküp tahmin ettiğimiz çöp gazının da bu şekilde hem atmosfere verdiği zarar ortadan kalkacak hem de enerjiye dönüştürülüp bir katkı sağlanacak.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle