Hoşgeldiniz  

Antalyalılar 6 Martta Bisiklete Binecek

Deniz Porsuk | 21 Şubat 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Antalyalılar 6 Martta Bisiklete Binecek

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın “Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin yıldönümü, 6 Mart, başlangıç olsun ve o gün işyerlerine bisikletle gidilsin” çağrısıyla Antalya’daki tüm bisiklet kullanıcıları ‘6 Mart Antalya Bisiklet Günü’nde evden işyerlerine, okullara bisikletleriyle gidecek.

Antalyalılar 6 Martta Bisiklete Binecek, System.String[]
Muratpaşa Belediye Başkanı  Ümit Uysal‘ın “Atatürk’ün  Antalya‘ya gelişinin yıldönümü, 6 Mart, başlangıç olsun ve o gün işyerlerine bisikletle gidilsin” çağrısıyla  Antalya‘daki tüm bisiklet kullanıcıları ‘6 Mart  Antalya Bisiklet Günü’nde evden işyerlerine, okullara bisikletleriyle gidecek.

“Haydi  Antalya Pedallıyoruz” sloganıyla hazırlıkları devam eden 6 Mart  Antalya Bisiklet Günü fikri Belediye Başkanı  Ümit Uysal‘ın  Antalya Bisiklet Sevenler grubuyla her salı saat 20.00’de başladıkları ‘Muhabbet Turu’nun Kasım ayında son durak olarak belirledikleri Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de buluşması sırasında çıktı.

Uysal’ın çağrısıyla başladı

Başkan  Uysal, buluşmada, çeşitli bisiklet topluluklarının, tüm olumsuzluklara rağmen, kentte ısrarla bisiklet kullanmasının ve kent yaşamının ayrılmaz parçası olarak değerlendirilmesinde önemli işleve sahip olduğunun altını çizdi.  Atatürk‘ün  Antalya gelişinin yıldönümü olan 6 Mart’ı ‘başlangıç’ olarak işaret eden Başkan  Uysal, “O gün işyerlerine bisikletle gidilsin” çağrısı yaptı.

Platform kuruldu

Başkan  Uysal‘ın Kasım ayında yaptığı bu çağrının ardından  Muratpaşa Belediye Spor İşleri Müdürlüğü,  Antalya‘daki bisiklet topluluklarıyla iletişime geçti.  Antalya‘da faaliyet gösteren tüm bisiklet gruplarının temsilcileri biraraya geldi ve bisiklet platformunu oluşturdu. ‘6 Mart  Antalya Bisiklet Günü’nün organizasyonu için kurulan  Antalya Bisiklet Platformu, kısa sürede amaçlarını kentte aktif şekilde bisiklet kullananların haklarını savunmak, farkındalık yaratmak ve sorunlara yapıcı çözümler üretmek şeklinde genişletti.

Antalya bisiklet günü nedir?

Çalışmalar kapsamında  Antalya Bisiklet Platformu üyeleri Başkan  Uysal‘ı da ziyaret etti. Başkan  Uysal, “Motorlu araç odaklı ulaşım sistemlerinin insan sağlığı ve çevre açısından önemli tehdit haline gelirken alternatif ulaşım sistemi olarak bisiklet genel kabul gören bir ulaşım aracıdır. Bugün artık ‘sağlıklı kentler’ kavramı o kentteki bisikletlilerin varlığıyla doğru orantılı hale gelmiştir. Bisikletli sayısında artış, daha aktif ve sağlıklı bir toplum demektir. Daha temiz kentler, ulaşımda daha az karbon ayak izi demektir. Bisiklete düzenli binen bir kişi daha az hastalanıyor, kalp ve şeker hastalığı riski düşüyor. Aynı zamanda spor yaptığı için kişi kendisiyle ve çevresiyle daha barışık, ruhsal açıdan daha huzurlu hale geliyor. 6 Mart bizim için böyledir.”

Başkan  Uysal, hazırları artık son aşamaya gelen  Antalya Bisiklet Günü’nde  Antalya‘daki tüm bisiklet kullanıcıları işyerlerine, okullara pedallamaya davet ederken 6 Mart pazartesi günü evlerden işyerine pedallayacak.  Muratpaşa Belediyesi çalışanları da kendi aralarında organize oldu. Belediye Başkanı  Ümit Uysal‘la birlikte bisiklet kullanan  Muratpaşa çalışanları, saat 08.00’de Laura Kavşağı’nda buluşup pedallayarak belediyeye gelecek.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle