Hoşgeldiniz  

Antalya’daki Fetö/pdy Davası

Deniz Porsuk | 22 Şubat 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Antalya’daki Fetö/pdy Davası

Antalya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, “Silahlı terör örgütü üyesi olma” suçlamasıyla haklarında dava açılan 18’i tutuklu 22 eski emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi.

Antalya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, “Silahlı terör örgütü üyesi olma” suçlamasıyla haklarında dava açılan 18’i tutuklu 22 eski emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi.

Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanıkların fazla olması ve güvenlik önlemleri nedeniyle duruşma, adliye içerisindeki 150 kişilik 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda yapıldı. Duruşmaya, 18’i tutuklu 22 sanık, yakınları ve avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanık Nurullah  Güler, meslekten ihraç edilmeden önce  Antalya Emniyet Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yaptığını belirterek, hakkındaki suçlamaların “soyut ve önyargıya dayalı” olduğunu savundu.

İmam hatip lisesi mezun olduğunu, muhafazakar bir ailede yetiştiğini belirten  Güler,  19 Mayıs 2015 tarihinde kendisinin PDY mensubu olduğu yönünde bir ihbar geldiğini ifade etti. Yine 4 Mayıs 2015 tarihinde başka kişiler hakkındaki ihbarda da kendi isminin geçtiğine değinen  Güler, “O ihbarda benim PDY’ye yakın olduğum ve akla gelmez pervasızlıklar yaptığım ileri sürülmüştür.” dedi.

Güler, ihbarların ardından  İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun iddiaları soyut bularak hakkında idari ceza vermediğini, ancak aynı gerekçelerle adli makamların tutuklama kararı aldığını savundu.

Mahkeme Başkanı Ogün Ahmet Tepe’nin, dosyada adı geçen ve “emniyet imamı” olduğu iddia edilen maarif müfettişi  Aydın Akkurt ile tanışmasını sorması üzerine sanık  Güler, bir arkadaşının vasıtasıyla bu kişiyle tanıştığını, bir kez de “Çakırlar” olarak bilinen piknik alanında görüştüğünü iddia etti.

Güler, örgütün kriptolu haberleşme sistemi “ByLock”u ise ilk kez cezaevinde duyduğunu ileri sürdü.

Hakim Dursun Arslan, sanığın telefonunda ” Pilot” ismiyle kayıtlı helikopter pilotu  Cihangir G. ile yapılan telefon yazışmalarını silmesini sorması üzerine  Güler, bu konuda bilgisi olmadığını savundu.

Güler, ” Pilot ismi ile kayıtlı kişi benim devremdir. Bir dönem aynı sitede oturuyorduk, komşumdur. Kendisi ile yazışmıştık,  Cihangir G. emniyet teşkilatında helikopter pilotudur.” dedi.

Diğer sanıklar

Sanıklardan Alaaddin İnan, 15 Temmuz darbe girişimi günü  Şırnak‘ın  Cizre ilçesinde Özel Harekat Müdürlüğünde komiser olarak görevli olduğunu, darbe gecesi havaalanına gitmek isteyen  Şırnak Çakırsöğüt  Jandarma  Komando Taburunun  Cizre ilçesinde önüne geçtiğini öne sürdü.

Darbe gecesi 400 özel harekat polisini diğer kamu binalarının güvenliği için görevlendirdiğini ileri süren İnan,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan‘ın  Cizre‘deki tank taburunu ziyarete geldiğini ve kendilerini tebrik ettiğini savundu.

İnan, 18 Temmuz 2016 tarihinde açığa alındığını belirterek, “30 yıldır terörle mücadele içindeyim, terörist değilim. Bu leke benden silinsin ben gider yatarım. 1991 yılından beri bu işin içerisindeyim. 30 yıl boyunca yapmış olduğum operasyonlar, arkadaşlarım ve Allah ile benim aramdadır, onları burada kendimi kurtarmak için anlatmak istemiyorum.” dedi.

Diğer sanıkları da dinleyen mahkeme heyeti, 14 sanığın tutukluluk halinin, 4 sanığın ise tutuksuzluk halinin devamına, 4 sanığın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Antalya’da 4 Ağustos 2016 tarihinde yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında eski emniyet şube müdürlerinin de bulunduğu 22 polis gözaltına alınmış, zanlılar çıkarıldıkları mahkemece, “Silahlı terör örgütü üyesi olma” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle