Hoşgeldiniz  

Antalya’da Kentsel Tasarım Çalışmaları

Deniz Porsuk | 16 Kasım 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Antalya’da Kentsel Tasarım Çalışmaları

Antalya Büyükşehir Belediyesinin “Efsane Geri Dönüyor” sloganıyla tanıttığı Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi kapsamında binaların boyanmasına başlandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir zamanlar Antalya’nın ticaret ve yaşam merkezlerinden olan efsane caddeyi yeniden canlandıracak projenin ilk etabı olarak Tonguç Caddesi üzerinde başlatılan yeraltı geçişli üç kavşak yapımı sürerken, projenin diğer bir ayağı olan Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme çalışmaları da start aldı.

Bu kapsamda Şarampol Caddesi’nin Yener Ulusoy Bulvarı ile Sokullu Caddesi arasında kalan bölümündeki binaların boyanmasına başlandı. Caddeye bakan binaların ön cephelerinde kaplama çalışması, yan ve arka cephelerinde ise boyama yapılıyor. Arka cephede kalan binalar da yeniden boyanıyor. Caddeye renk katacak 5 süs havuzunun temelleri de atıldı. Ulaşım ve park sorununu çözecek otoparkların yenileme çalışmaları da devam ediyor.

Şarampol Caddesi, uygulanacak konsept ile her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bir alışveriş sokağı haline gelecek.

Proje, yalnızca Antalya’nın değil, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli yayalaştırma projelerinden biri olacak.

Havuzuyla, suyuyla, renkleri, düzenlemeleri, kent mobilyaları ile oluşturulacak yeşil alanları ve oyun parklarıyla Antalya’ya gelen herkesin görmeden gitmek istemeyecekleri bir bölgeye dönüşecek. Proje ile Şarampol Caddesi daha yeşil bir görünüm kazanarak mevcut görünümünden daha fazla canlı olacak.

Cadde üzerinde yerleştirilecek kent mobilyalarının yanı sıra, kafe ve restoran gibi reaktif birimler, açık alan olarak kullanılacak. Mevcut binaların görünümüne zarar vermeden, tabela, klima gibi görüntü kirliliğine sebep olan dış üniteler uygulanacak teknikle gizlenecek.

Gündüz olduğu kadar gece saatlerinde de aktif olarak kullanılacak caddeye aydınlatma elemanları ile canlılık kazandırılacak.

Cadde güzelleştirmenin çok ötesinde olan projeyle Şarampol’un ulaşım ve otopark sorunu da çözülüyor.

Bölgeye yer altı otoparkları yapılacak, bunların üzerinde park olarak yeşil alan oluşturulacak. Burada yaklaşık bin araçlık otopark kapasitesi ortaya çıkacak. Araçlarıyla gelen vatandaşların otopark sorunu yaşamadan caddeye ulaşabilmesi ve ticari hareketlilik sağlanması amaçlanıyor.

11 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle