Antalya’da 17’si banka hesap sahibi 39 kişi hakkında soruşturma

11 Eylül 2020 Cuma, 08:50

ANTALYA’da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü adına toplanan paraların aklanması ile ilgili 17’si hesap sahibi 39 şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Antalya da 17 si banka hesap sahibi 39 kişi hakkında soruşturma

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün bütünüyle deşifre edilip faaliyetlerinin sonlandırılması, örgüt mensuplarının yakalanarak haklarındaki gerekli yasal işlemlerin yapılabilmesi adına Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince çalışmalar yapıldı.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının, örgütün finansmanı esnasında şüpheli işlem bildiriminden kurtulmak amacıyla veya elde edilen himmet paralarının şüphe çekmeden aklanması için yaptıkları banka işlemleri ile ilgili bir rapor hazırlandı.

Rapora göre, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü adına toplanan paraların Bank Asya nezdinde hesabı bulunan  güvenilir  şahısların  hesabına  yatırıldığı,  yatırılan  hesaba  bloke  koyma  işlemi uygulandığı,  bir süre sonra blokelerinin kaldırılarak hesapta bulunan paraların şahıslar tarafından nakit olarak çekildiği ya da farklı hesaplara havale edildiği anlaşıldı. 2010-2015 yılları arasında yapılan bloke işlemlerinin toplam miktarının 3 milyon 486 bin 646 TL, 546 bin 350 dolar, 210 bin Euro olduğu tespit edildi.

Bahse konu bloke işlemlerini yapan 17’si hesap sahibi, 22’si Bank Asya çalışanı olmak üzere toplam 39 şüpheli hakkında cumhuriyet savcısının talimatı ile işlem yapıldı.