Hoşgeldiniz  

KEMERDE 755 İşletmeye Temiz Havuz Sertifikası

Deniz Porsuk | 25 Mayıs 2017 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

KEMERDE 755 İşletmeye Temiz Havuz Sertifikası

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde Temiz Havuz Sertifikası almaya hak kazanan işletmeler belgeleri verildi

Kemer Temiz Havuz Sertifikaları Dağıtıldı

Antalya‘nın Kemer İlçesi’nde Temiz Havuz Sertifikası almaya hak kazanan işletmeler belgelerini aldı.
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü, bin 152 işletmeden 755 turizm işletmesine “Temiz Havuz Sertifikası” verdi.
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bin 152 işletmedeki 4 bin 221 havuzda bir yıl boyunca yapılan kontrollerde havuz ve havuz suyu kalitesinin belirlenen şartlara uygun olduğu tespit edilen 755 turizm işletmesine “Temiz Havuz Sertifikası” verildi. Kemer ilçesindeki Grand Haber Oteli’de düzenlenen sertifika töreninde Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Antalya‘nın Dünyada Mavi Bayrak açısından birinci olduğunu belirterek havuzlara dikkat çekti.
“Turistlerin tatili zehir olmasın”
Tesislerdeki havuzların sıcaklık, ph, serbest klor ve mikrobiyolojik analiz sonuçları ile havuzda bulunması zorunlu olan sertifikalı cankurtaran ve sağlık veya kimya eğitimi almış havuz operatörü yönünden izlendiğini belirten Özdemir, “Cennet gibi koylarımız, denizimiz var ama unutmamamız gereken bir şey var. Turizmin can damarı havuzlardır. Çocuklar havuzu çok seviyor. Hem güvenilir, hem eğlenceli. Onun için öncelikle hastalıklar olmasın, güvenli olsun ve aileler huzur içinde tatillerini yapsın. Tatilleri zehir olmasın” dedi.
İzlemeye aldıkları havuzların yıl boyunca bir kez bile gerekli kriterleri yerine getirememesi halinde sertifika alamadığını ifade eden Özdemir, bu yıl 5.’sini yaptıkları sertifika töreninde, bu sertifikayı almaya hak kazanan tesislerin sayısındaki artıştan memnuniyet duyduğunu kaydetti. Özdemir, Antalya‘da kayıtlı bin 152 işletmede 4 bin 221 havuz bulunduğunu, 2016 yılında bu havuzlarda bin 478 denetim yapıldığını ve yıl boyunca 22 bin 499 numune alınarak analizlerinin yapıldığı bilgisini verdi.
Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan‘da, Kemer‘de bulunan 70 adet 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinden oluştuğunu belirterek hem bölgenin hem ülkenin lokomotif sektörünün turizm olduğunu hatırlattı.
Bazı hassasiyetlerin ön planda tutulması gerektiğini ifade eden Feslihan, “Tesislerde hizmet algısını hijyen ve temizlikle desteklemediğimiz müddetçe turizmde başarılı olmamız mümkün görünmüyor” diye konuştu.
Feslihan, turistlerin artık sadece acentelerin değil, daha önce tatil yapmış olan diğer turistlerin yorumlarına itibar ettiğini ve buna göre tercih yapığını söyledi. Havuz sertifikaları işletmelerin temsilcilerine KemerKaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir tarafından takdim edildi.
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kemer merkezdeki Grand Haber Otel’de bu yıl 5’incisi düzenlenen Temiz Havuz Sertifikası etkinliğinde, 1152 işletmeden 755’sine belgeleri Kaymakam Mustafa Cihad Feslihan, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcıları tarafından dağıtıldı.

Kaymakam Mustafa Cihad Feslihan, İlçemizde yüzlerce turistik tesis var. Bu tesislerin yaklaşık 70’i 5 yıldızlı oteller ve tatil köylerinden oluşuyor. Hem ilçemizin, hem bölgemizin hatta ülkemizin lokomotif sektörü turizm. Böyle olunca bazı hassasiyetleri daha ön planda tutmak gerekiyor. Tabi turistik tesislerde hizmet anlayışını hijyen ve temizlikle desteklemediğimiz müddetçe turizmde başarılı olmamız mümkün gözükmüyor. Şimdi artık sadece seyahat acenteleriyle değil, bildiğiniz gibi gelen turistler otel tercihlerini yaparken, daha önce otellerde konaklama yapanların yazdıkları yorumları da okuyor. Hangi tesisin daha temiz ve hijyenik, hangi tesisin yeterli hizmet sunmadığını temiz olmadığını net görüyor ve tercihlerini de bu yönde kullanıyorlar dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Antalya‘da 1152 işletmede kayıtlı 4221 havuz olduğunu belirterek, 2016 yılında 1478 denetim yapılarak, yüzme havuzlarından 22 bin 499 numune alınarak analiz yapıldığını anlattı. Bu denetlemeler sonucunda da 755 işletmenin Temiz Havuz Sertifikası almayı hak ettiğini vurgulayan Özdemir, Antalya‘nın denizi kadar havuzu var. Turizm açısından çok önemli. Antalya‘nın mavibayrakları dünya birincisi. Dünyada en fazla mavi bayrağa sahip şehiriz. Cennet gibi koylarımız var ama unutmamamız gereken şey var turizmin can damarları da havuzlar. Neden havuzlardır Çünkü çocuklar havuzları çok seviyor. Çok güvenli, korunaklı ve belki de çok daha eğlenceli. Bu havuzların bir standartta olmasını istiyoruz. Öncelikle hastalıklar olmasın, güvenlik olsun ve aileler huzur içerisinde, tatilleri zehir olmadan büyük bir keyif içerisinde evlerine dönsünler diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle