Hoşgeldiniz  

Türel’den borç açıklaması

semih köken | 15 Nisan 2019 | Antalya Haber A- A+

Türel’den borç açıklaması

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel belediyenin borçlarıylailgili açıklama yaparak belediyeye ödenemeyecek bir borç bırakmadıklarını söyledi

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel, 13 Nisan cumartesigünü Büyükşehir Belediye meclisinde Büyükşehir’in 4,3 milyar TL borcu olduğu yönündeki açıklamalara sosyal medya hesaplarından açıklamayla cevap verdi.

Türel, yatırımlar gelir ve gider tablosuna bakıldığında ödenemeyecek birborç bırakmadıklarını ifade ederek, “Hafifraylı sistem yatırımları için toplam 213 milyon avro uzun vadeli krediler kullanılmıştır. Bu kredilerin geri ödemesi 2036 yılında tamamlanacaktır. Başkanlığım döneminde hazırladığımız ulaşım ana planının tam olarak uygulanması halinde hafif raylı sistem gelirleriyle bu kredilerin geri ödenmesi mümkündür.  Taahhüde bağlanmış emanetlerde 796 milyon borç olduğu ifade edilmiştir. Bunun 165 milyon TL’si ilama bağlı borçlardır ve çoğunlukla 6360 sayılı Kanunla kapatılan mahalli idarelerin personel/ mal varlıklarının tasfiyesinden kalan borçtur” dedi.

ASAT’A 167 MİLYON TL BORÇ

796 milyon borç içinde ASAT’a olan borcun 167 milyon TL olduğunu söyleyen Türel, “Bütün büyükşehirlerde olduğu gibi 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 27/6 maddesi gereğince faizsiz ödünç verme işlemidir.  Çevre temizlik vergisinden mahsuplaşmayla ödenmektedir. 796 milyon TL borç içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na olan borç 234 milyon TL’dir. Ve 2’inci Aşama Raylı Sistem hattının inşaatından kaynaklanmaktadır. 2010/1115 sayılı Bakanlar Kurulu gereğince 2’inci aşama raylı sistem gelirlerinin yüzde 15’inin aktarılması suretiyle ödenmektedir ve Büyükşehir Belediyesi’ne külfeti yoktur” dedi.

ÖDENEMEYECEK BORÇ BIRAKMADIK

Banka kredilerinin 1,2 milyar TL olduğunu ifade eden Türel açıklamasına şöyle devam etti: “2014-2019 yılları arasında gerçekleşen bütçenin yüzde 43,5’i yatırımlara ayrılmıştır. Toplamda 3 milyar 116 milyon TL yatırım yapan bir belediyenin, yatırımlarının finansmanı için kredi kullanması doğaldır. Belediyeyi 30 Mart 2014’te 1 milyar 275 milyon TL’lik bir borçla devir almıştım. 5 yıl zarfında eski dönemden kalan bu borcu ödedik. Ayrıca 31 Mart 2019 tarihi itibariyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 403 milyon TL alacağı vardır. Dolayısıyla, hafif raylı sistem yatırımları, ASAT ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na olan borçlar tahakkuk etmeyen borçlar ile tahakkuk eden alacaklar düşünüldüğünde, ödenmesi gereken borç 2 milyar 222 milyon TL’dir. Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı gelirinin 1 milyar 620 milyon TL olduğu düşünüldüğünde bizim tarafımızdan da asla ödenemeyecek bir borç bırakılmış olmadığı anlaşılacaktır.” 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 AYIŞIĞI GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle