Hoşgeldiniz  

TUBAM (Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Arındırma Merkezi

SEMİH KÖKEN | 22 Şubat 2020 | Antalya Haber A- A+

TUBAM (Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Arındırma Merkezi

                         Dile kolay tam 16 yıl… 16 yıl uyuşturucu bağımlılığı yaşadıktan sonra uyuşturucudan kurtuldu. Kendisi gibi eski uyuşturucu bağımlısı arkadaşlarını çevresinde topladı ve işte TUBAM böyle kuruldu.
TUBAM (Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Arındırma Merkezi) www.tubam.net üzerinden hizmet vermektedir. Kurum KOSGEB’in vermiş olduğu kuruluş desteği ile kuruldu. Kurum madde bağımlıları ve aileleri için ilk etapta sadece bilgilendirme hizmeti sunuyordu. Ancak devlet desteği ile bugün ücretsiz uyuşturucu tedavisi hizmeti veren bir kurum haline geldi.
Kurumun özelliği, bildiğimiz tüm uyuşturucu tedavisi yapan merkezlerden çok farklı. Kurum öncelikle kendisi ile iletişime geçen bağımlı veya bağımlı yakınlarıyla görüşmeler yapmakta. Bu süreçte yıpranan aile bireylerine psikolojik destek vermektedir. Aile fertlerine bağımlıya nasıl davranmaları gerektiğini ve bu süreçte neler yapmaları gerektiğini aktarıyorlar. Bağımlı kişi ile tedavi öncesi iletişimi sürdürerek bağımlıyı tedaviye hazırlıyorlar. Sonrasında bağımlı bireyi anlaşmalı olduğu hastanelerde ücretsiz tedavi olması için yönlendiriyorlar.
Ancak kurumun verdiği hizmet burada bitmiyor. Kurum tedaviye gönderdiği birey ile tedavi sonrası iletişimini koparmıyor. TUBAM Kurucuları Bulut Bayraktaroğlu ve Sümeyye Tıknazoğlu tedavi sürecinin sonrasını en önemli dönem olarak görüyor. Kendileri; “kişi tedavideyken aslında bir cam fanus içerisinde oluyor. Yani istese de maddeye zaten ulaşamıyor. Önemli olan tedaviyi bitirdikten sonra yaşantılarına nasıl devam edecekleridir.” şeklinde bir yorumda bulunuyor ve bu yüzden asıl sürecin tedavi sonrası başladığını belirtiyor.
Tedavi sonrası kişi ile iletişimi koparmıyorlar. Yani bir nevi takipte kalınıyor. Tedavi sonrası yaşantısında bireyin neler yapması gerektiği, nasıl davranması ve nasıl yaşaması gerektiği ile ilgili onlara koçluk etmiş oluyorlar.
Kurumun bağımlıya verdiği destek burada da bitmiyor. Tedavi sonrası belirli bir süre temiz kalmış kişileri KOSGEB’in vermiş olduğu personel desteği sayesinde kurumlarında istihdam ediyorlar. Yani bir zamanların uyuşturucu kullanıcıları tedavi sonrası uyuşturucu ile mücadele eden ve başka ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşan bireyler haline dönüşüyorlar.
Kurumun sloganı “UYUŞTURUCU KADER DEĞİLDİR” şeklinde. TUBAM kurucuları kendi tecrübelerine dayanarak şunları ifade ediyorlar: “uyuşturucu kullanan kişilerin neredeyse tamamı bağımlılık süreçlerinde uyuşturucunun bırakılamaz bir illet olduğunu düşünüyorlar. Biz ve kurumumuzda çalışan herkesin onlara umut olmasını temenni ediyoruz. Denemekten asla çekinmeden uyuşturucunun bırakılabilir olduğunu göstermek istiyoruz. Biz bıraktıysak herkes bırakabilir.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle