Hoşgeldiniz  

Çöl kuşu Keşiş kuyrukkakanı Antalya’da görüntülendi

Deniz Porsuk | 30 Mart 2018 | Antalya Haber A- A+

Çöl kuşu Keşiş kuyrukkakanı Antalya’da görüntülendi

ARAP Yarımadası boyunca çöl bölgelerinde yayılış gösteren bir kuş türü olan Keşiş kuyrukkakanı (Oenanthe monacha), Antalya’da ikinci, Türkiye’de ise üçüncü kez görüntülendi.

Mısır’ın doğusundan Arap Yarımadası boyunca İran ve Pakistan’a kadar çöl bölgelerinde yayılış gösteren Keşiş kuyrukkakanı, Türkiye’de ilk kez Mersin- Göksu Deltası’nda, 2015 yılı baharında ise Antalya Manavgat sahilinde görüntülendi. Keşiş kuyrukkakanı, Manavgat sahilinde ikinci kez görüntülendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, Türkiye’nin Anonim Kuşları Topluluğu (TRAKUS) üyelerinin, 25 Mart Pazar günü Mersin- Göksu Deltası’ndan Antalya- Manavgat ilçesine kadar olan bölgede sahillerde nadir görülen kuş türlerini gözlemlediklerini söyledi. Veysel Kahraman ve Mustafa Erturhan ikilisinin Manavgat’ta Çenger sahilinde Keşiş kuyrukkakanı ile karşılaştığını anlatan Rıza Kamil, “Veysel Kahraman yakınlardaki diğer gözlemcilerle bu kuş türünü görüntüledi. Bu görüntüleme türün Türkiye’deki 3’üncü kaydı oldu” dedi.

Keşiş kuyrukkakanının İran’ın güneyi, Arap Yarımadası, İsrail, Ürdün ve Mısır’da yarı çöl ve çöl habitatında yaşayan bir tür olduğunu vurgulayan Rıza Kamil, “Genel olarak uçan böceklerle beslenir. Mart-haziran aylarında yuva yapar. Göç dönemlerinde nadir de olsa yaşadıkları alanın kuzeyine çıktıkları görülüyor. Oldukça hareketli olan bu tür, uzun mesafelere ve çok yükseklere uçabiliyor” dedi.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle