Hoşgeldiniz  

Bu proje Sarısu’yu bozar !

Deniz Porsuk | 01 Kasım 2020 | Antalya Haber A- A+

Bu proje Sarısu’yu bozar !
Antalya’nın güzide mesire ve deniz alanlarından Sarısu’da yapılması planlanan 1 km’lik iskele ile ilgili rapor hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi. Prof. Dr. Ali Rıza Günbak, “Böyle bir iskele, ilerde bölgede bir yat limanı yapılabilmesine mani olacaktır” dedi. Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü de, “Yapılması düşünülen 1 km uzunluğundaki iskele deniz ve yat turizminin kalbine saplanan bir kamadır” ifadesini kullandı.

Bu proje Sarısu’yu bozar !

 Hükümetin Sarısu’da uygulamak istediği iskele projesine uzmanlardan olumsuz görüş geldi. Proje ile ilgili rapor hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi. Prof. Dr. Ali Rıza Günbak, yaptığı değerlendirme sonucu, “Görüşüm ‘olumsuz’dur” dedi.  Yapılacak iskelenin mevcut kıyıyı bugünkü kullanımından mahrum edecek şekilde etkiliyeceğini kaydeden Prof. Dr. Günbak, “Ayrıca bölgede bir yat limanı yapılabilmesine mani olacaktır” ifadesini kullandı. Prof. dr. Günbak, yapılması düşünülen 1 kilometrelik iskeleyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Şu anda mevcut şamandıralarla kıyı plaj kullanımı yapılabilmektedir. Kıyı peysajı şamandıralardan dolayı rahatsız edici boyutta değildir. İskele yapılırsa hem kıyı plaj

kullanımı zedelenecek hem de peysaj çok olumsuz etkilenecektir. Bu iskele yapıldıktan sonra bu kıyıda dünya standartlarında bir yat limanı projesi gerçekleştirmek olanaksızdır.”

MALİYETİ 310 MİLYON TL
“Proje maliyeti 2018 fiyatlarıyla 221milyon TL karşılığı 45milyon Amerikan dolarıdır. İşletme gelirleri 2,5dolar kabul edildiğine göre bugün için yatırımın 45 milyon dolar olacağı (veya bugünkü karşılığı 310 milyon TL) düşünülmelidir. Raporda iskele boyu 1000 m alınmıştır. Dalga,batimetri ve navigasyon raporları tarafıma verilmemiştir. Ancak çok yüksek olan boru askılarındaki rüzgar kuvvetleri önemlidir. Raporda üç boru
kullanıp (biri yedek) pik istasyonu kullanımı göz önüne alınmamıştır. Bu hem rüzgar kuvvetlerini hemde boru yatırımını çok azaltacaktır. Bölgede yeni bir ticaret limanı yapacak yer yoktur. En gerçekçi çözüm, Liman
içindeki yat limanını Sarısu da yeni yapılacak 1500 yatlık bir yat limanına aktarmak ve tarama ile liman içindeki mevcut yat limanı sahasının ticaret limanı haline dönüştürülmesidir. Böyle bir yat limanı yapılabilmesi için şamandıraların kaldırılıp petrolcülere yer gösterilmesi gerekmektedir.”

ALTERNATİF İSKELE YERİ
“Şamandıralar yerine iskele yapılmasını Petrol Şirketlerinin istemiş olması şüphelidir. Muhtemelen Devletin Sarısu Plajı için bizim bilmediğimiz bir projesi vardır. Burada fizibilite raporunda önerilmiş iskele yeri yerine daha ekonomik inşaa edilebilecek iki alternatif yer sunulmaktadır. Alternatif 1 hem en ekonomik olanı hem de en çevre dostu olanıdır. Alternatif 1 in liman giriş çıkışına etkisi yoktur ve aynı anda iki 50000 DWT luk tanker iskelenin iki tarafına yanaşabilir. Bu bir Navigasyon simülasyonu ile ispat edilebilir. Alternatif 2 iskeleyi mevcut ana liman dalgakıranından 70 m uzağa yerleştirmiştir. Alternatif 2 Sarısu plajını daha boş bırakmaktadır.”

Çizim1-Önerilen iki alternatif iskele yeri

KAMUOYU ÖNÜNDE TARTIŞILMALI
Öteyandan, Sarısu’daki iskele projesine Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü de olumsuz görüş bildirdi. Ünlü’nün konuyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle: “Açık denizde 1000 metre  iskeleyi tutmak için o bölgede 15-20 -30 metre derinliğe kazık çakacaksın ve deniz yatağından toprağın altına ineceksiniz bunun maliyeti ne kadardır? Antalya Kaleiçi Yat Limanı’ndan, Sıçan adası ve Kemer yönüne giden – gelen tekneler için risk teşkil edeceksiniz.1km’lik iskeleye yanaşan 150 metre boyundaki gemiler 50 metre ara ile 5 gemi sancak tarafına,5 gemi iskele tarafına yanaşıp mal boşaltmaya başladığında kış aylarında Manavgat tarafından esen rüzgar ile oluşacak dalga hareketini hiç düşündünüz mü?  Ayrıca senelerdir gelen akaryakıt gemi trafiğinde bu kadar yoğunluk var mıdır? İskeleye yanaşan gemilerin fırtınalı havalarda ve dalga boyu yükseldiğinde rıhtıma verdiği hasarın telafisi çok kötü sonuçlara sebep olabilecektir. Denizin şakası olmaz. Oluşacak çevre ve deniz kirliliğini düşünmek bile istemiyorum. Sarısu plajı ve Beydağları Sahil Milli Parkı doğal yaşam alanı korunmalıdır. Sahilin Sıçan adası karşısında denize doğru 300 metre kavisli olup, kıyıya olan mesafesi 685 metredir. Düşünülen iskele Sıçan adası ile aynı hizaya kerteriz alarak hesap edilmiştir. Sarısu Plajı’na yapılması düşünülen 1 km uzunluğundaki iskele deniz ve yat turizminin kalbine saplanan bir kamadır. Sarısu Plajı önüne yapılması düşünülen 1km’lik iskele açık deniz olması nedeniyle risklidir. Türkiye’nin en büyük ihracat limanlarından olan Ambarlı bir iç limandır. Ve burada ki Kumport terminali 500 metre’dir. Bir Vizyon proje yapılacaksa Antalya limanından havalimanına uçak yakıtının denizin altına yapılacak boru hattıyla taşınması işini hayata geçirin. Bir tanker bir uçak yakıtı olarak düşünüldüğünde Antalya’ya günde inen uçak sayısı bellidir. Hem trafiği rahatlatırsınız hem de oluşabilecek diğer riskleri ortadan kaldırmış olursunuz. Kamuoyu’nun bilgilenmesi bu konuların konuşulması ve anlatılması için tarafların bir televizyon kanalına çıkarak açık oturum yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.  Sarısu plajına yapılması düşünülen 1km’lik iskele için kamu ve yerel yönetimler tarafından alınan kararlar şeffaf bir şekilde STK’lar ve Kamuoyu ile paylaşmalıdır. Herkesin Anayasa kıyı yasası ve mekansal yapım yönetmeliği ile ilgili düzenlemelere göre hareket zorunluluğu vardır. Tünektepe’ye çıkıp yukarıdan kuşbakışı bakalım belki daha net görürüz çevremizin  ve doğamızın  güzelliklerini…”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle